Koc na drutach w dowolnym rozmiarze, robiony od rogu do rogu (instrukcja wideo)

przez Cupri

W tym poście pokażę Ci jak zrobić koc na drutach z dowolnej ilości włóczki, bez robienia próbki. Mnie robienie próbnych robótek doprowadza do szału i bardzo spowalnia proces twórczy. Bez stresu, bez wyznaczonego co do centymetra rozmiaru. Zajrzyj i przekonaj się sam!​

Czego będziesz potrzebować?

 • Dowolnej ilości włóczki. SERIO
 • Druty odpowiadające rekomendacji producenta, albo większe (koc będzie bardziej puszysty)
 • Nożyczki
 • Centymetr/miarka

Jak zrobić na drutach koc od rogu do rogu?

System jest prosty. Koc zaczynamy dziergać od kilku oczek i dodajemy ich więcej i więcej, aż będziemy zadowoleni z powstałej długości brzegu. Będzie to krótszy bok koca. Kiedy jesteś już zadowolony z uzyskanego rozmiaru, sprawdź ile włóczki było potrzebne na wykonanie pierwszego fragmentu. Najłatwiej liczyć od początku motki, które zostały zużyte na wydzierganie tego trójkąta.

Do czego jest nam potrzebna ilość włóczki z pierwszego etapu?

Taką samą ilość w zaokrągleniu do pełnych motków (jeśli na pierwszy trójkącik zużyłam niecałe 1,7 motka, to odkładam 2 na potem) odłożymy na bok. Zapewniamy sobie odpowiednią ilość na ostatni etap i na spokojnie możemy korzystać z reszty w drugim etapie “wydłużania” koca.

Kiedy mamy już szerokość koca, Zaczynamy zamykać oczka na końcu każdego prawego rzędu. tworzy to drugi róg koca i zaczyna drugi długi bok. Mamy już wcześniej odłożoną włóczkę na ostatni etap, więc teraz możemy albo zaszaleć i przerobić całą włóczkę jaka nam została, albo na bieżąco mierzyć bok, który powstaje i zakończyć etap Dodawanie i zamykanie oczek.

Koc nie będzie miał dokładnych wymiarów, jakie sobie obierzemy, ale jest to możliwe, jeśli kupisz więcej włóczki “na zapas” z ewentualnością zwrotu, albo pomysłem na pasujący projekt (może poszewka na poduszkę?).

Przykład dla jasności

Mam 8 motków włóczki i chcę zrobić koc. Zaczynam etap “dodawanie oczek” i kiedy jestem zadowolona z jego szerokości, liczę ile motków zużyłam i taką samą ilość odkładam na koniec.

Powiedzmy, że zużyłam 2 motki, po odłożeniu zostają mi 4 motki na pracę nad wydłużeniem koca.

Przerabiam 4 motki, albo kończę wcześniej, jeśli jestem zadowolona z długości.

Używam odłożonych 2 motków i kończę koc 🙂

Instrukcja robienia koca na drutach od rogu do rogu

Ścieg “ryż podwójny”

Nabierz na drut parzystą ilość oczek w tym dwa oczka brzegowe.

 • 1 rząd: zdejmij oczko brzegowe bez przerabiania z nitką z przodu, *oczko prawe,oczko lewe*. Powtarzaj ** aż na prawym drucie zostanie tylko oczko brzegowe, przerób je na prawo, odwróć robótkę
 • 2 rząd: zdejmij oczko brzegowe z nitką z przodu, *oczko prawe, oczko lewe*. Powtarzaj ** aż na prawym drucie zostanie tylko oczko brzegowe, przerób je na prawo, odwróć robótkę
 • 3 rząd: zdejmij oczko brzegowe bez przerabiania z nitką z przodu, *oczko lewe,oczko prawe*. Powtarzaj ** aż na prawym drucie zostanie tylko oczko brzegowe, przerób je na prawo, odwróć robótkę
 • 4 rząd: zdejmij oczko brzegowe bez przerabiania z nitką z przodu, *oczko lewe,oczko prawe*. Powtarzaj ** aż na prawym drucie zostanie tylko oczko brzegowe, przerób je na prawo, odwróć robótkę

Początek

 1. Nabierz na drut trzy oczka, odwróć robótkę.
 2. Przerabiaj oczka: oczko na lewo, oczko na prawo, oczko na lewo, odwróć robótkę.
 3. Następnie:
  • Zdejmij pierwsze oczko z nitką z przodu jak do przerobienia oczka lewego.
  • Narzuć na lewy drut nitkę pomiędzy oczkami, zaczynając od tyłu i przerób jak prawe oczko [M1R] (dodałeś pierwsze oczko)
  • Przerób oczko prawe
  • Nabierz na lewy drut nitkę pomiędzy oczkami, zaczynając od przodu i przerób jak prawe oczko od tyłu lub jak do przerobienia oczka lewego [M1L] (dodałeś drugie oczko w rzędzie)
  • Przerób ostatnie oczko w rzędzie na prawo i odwróć robótkę
 4. Zdejmij pierwsze oczko bez przerabiania, nabierając oczko jak do przerobienia na lewo , z nitką z przodu. Dalej przerabiaj oczka ściegiem ryżowym “oczko na lewo, oczko na prawo* . Powtarzaj aż do końca robótki. Odwróć robótkę.

Początek mamy z głowy! Teraz już czeka nas powtarzanie rzędów 3. i 4, ale o tym dokładniej poniżej:

Dodawanie oczek (praca nad krótszym bokiem/szerokością koca )

Oczka dodajemy na początku i na końcu rzędów prawych (przodu robótki). Ja prawą stronę zaznaczam sobie wpinając agrafkę albo znacznik oczek. Dzięki temu zawsze wiem, czy mam dodawać i na jakim jestem etapie ściegu ryżowego: powtarzanie oczek albo zmiana. Pierwsze oczko zawsze zdejmujemy bez przerobienia, z nitką z przodu (Da nam to ładny brzeg robótki). Rzędy lewe robimy zawsze tak samo:

1 rząd (PRAWA STRONA):

 • Zdejmij pierwsze oczko z nitką z przodu jak do przerobienia oczka lewego.
 •  Narzuć na lewy drut nitkę pomiędzy oczkami, zaczynając od tyłu i przerób jak prawe oczko [M1R] (dodałeś jedno oczko).
 • Przerabiaj * oczko lewe, oczko prawe* i powtarzaj **, aż na lewym ducie zostanie tylko jedno oczko. Nabierz na lewy drut nitkę pomiędzy oczkami, zaczynając od przodu i przerób jak prawe oczko od tyłu lub jak do przerobienia oczka lewego [M1L] (dodałeś drugie oczko w rzędzie). Przerób ostatnie oczko w rzędzie na prawo. Odwróć robótkę.

2 rząd (LEWA STRONA):

 • Zdejmij pierwsze oczko bez przerabiania, nabierając oczko jak do przerobienia na lewo , z nitką z przodu. Dalej przerabiaj oczka ściegiem ryżowym “oczko na lewo, oczko na prawo* . Powtarzaj aż do końca robótki. Odwróć robótkę. Ten rząd jest łatwy, bo wystarczy powtarzać oczka z poprzedniego rzędu – kiedy widzę oczko na prawo, przerabiam na prawo itd.

Przerabiaj pierwszy i drugi rząd, aż brzeg osiągnie długość krótszego boku planowanego koca. Następny etap to uzyskanie jego długości.

Dodawanie i zamykanie oczek (praca nad długim bokiem koca)

Na tym etapie zamykamy oczka na końcu każdego prawego rzędu, by w ten sposób nie poszerzać już koca i stworzyć drugi jego róg. Zamykane oczka tworzyć będą drugi brzeg długiego boku koca. Ten etap przerabiamy oczka, aż brzeg, przy którym dodajemy oczka, osiągnie rozmiar długiego boku naszego koca.

1 rząd (PRAWA STRONA):

 • Zdejmij pierwsze oczko z nitką z przodu jak do przerobienia oczka lewego, narzuć na lewy drut nitkę pomiędzy oczkami, zaczynając od tyłu i przerób jak prawe oczko [M1R] (dodałeś jedno oczko).
 • Przerabiaj * oczko lewe, oczko prawe* powtarzaj **, aż zostaną trzy oczka nieprzerobione, zdejmij prawym drutem 2 oczka po kolei jak do przerobienia na prawo, przełóż oba oczka z powrotem na lewy drut i przerób te oczka razem na prawo [SSK], (zamknąłeś jedno oczko).
 • Ostanie oczko przerób na prawo, odwróć robótkę.

2 rząd (LEWA STRONA):

 • Zdejmij pierwsze oczko bez przerabiania, nabierając oczko jak do przerobienia na lewo , z nitką z przodu.
 • Dalej przerabiaj oczka ściegiem ryżowym “oczko na lewo, oczko na prawo* . Powtarzaj aż do końca robótki. Odwróć robótkę.

Zamykanie oczek (praca nad drugim krótkim bokiem koca)

Teraz będziemy kończyć koc, zamykając na początku i na końcu rzędów prawych. Liczba oczek na drutach będzie się zmniejszać, aż zostanie ich 5. Teraz widać doskonale jak koc formuje się w prostokąt!

1 rząd (PRAWA STRONA):

 • Zdejmij pierwsze oczko bez przerabiania, nabierając oczko jak do przerobienia na lewo , z nitką z przodu.
 • Zamknij oczko przerabiając dwa oczka razem na prawo [K2Tog].
 • Przerabiaj *oczko lewe, oczko prawe* aż do 3 ostatnich oczek w rzędzie, [SSK], oczko prawe. Odwróć robótkę

2 rząd (LEWA STRONA):

 • Zdejmij pierwsze oczko bez przerabiania, nabierając oczko jak do przerobienia na lewo , z nitką z przodu.
 • Dalej przerabiaj oczka ściegiem ryżowym “oczko na lewo, oczko na prawo* . Powtarzaj aż do końca robótki. Odwróć robótkę.

Powtarzaj rząd 1 i 2 aż na drucie zostanie 5 oczek.

Zakończenie koca i zamknięcie ostatnich oczek

Ostatni etap dziergania koca, który formuje zaokrąglony róg i zamyka ostatnie oczka.

1 rząd (PRAWA STRONA):

 • [P2Tog], oczko prawe, [SSK], oczko prawe.
 • Odwróć robótkę. (powinny zostać 3 oczka)

2 rząd (LEWA STRONA):

 • oczko prawe
 • oczko lewe
 • oczko prawe

3 rząd (PRAWA STRONA):

 • Zamknij pozostałe 3 oczka.
 • Utnij robótkę i zakończ.

Jak widać poniżej, niezależnie od ilości włóczki i ilości początkowych rzędów, koc wychodzi w formie pięknego prostokąta!

Instrukcja wideo

Poniżej filmik, który pokazuje każdy z etapów tworzenia koca. Mam nadzieję, że rozwieje wszelkie wątpliwości, które powstały do tej pory 🙂

 • Daj znać w komentarzu co myślisz o tego typu wzorach na druty 🙂
 • Jeśli masz jakieś pytania, napisz w komentarzu albo na Instagramie @cupricrafts!
 • Zrobiłeś ten koc? Podziel się na Instagramie oznaczając mnie na zdjęciu i pod hasztagiem #likecupricrafted

Powodzenia w dziergadłach ❤

You may also like

9 komentarzy

Dominika 25 sierpnia 2021 - 17:11

Po dwóch chyba latach siadłam do dokończenia koca. Mój będzie kwadratowy – omijam środkowy etap 🙂 cieplutki i mięsisty! ❤️

Odpowiedz
Marta 31 marca 2022 - 21:21

Wykorzystałam ten wzór na kocyk dla dziecka z grubej włóczki, robiony na drutach nr 7. Wygląda fajnie, ale niestety nie wyszedł idealny prostokąt, tylko romb, nie wiem dlaczego…

Odpowiedz
Cupri 7 maja 2022 - 14:39

hm…a robiłaś próbkę? Koc to duży projekt, dużo oczek i w związku z tym dużo możliwości na popełnienie błędu, wystarczy dwa razy źle dodać/zredukować oczko i już cały projekt robi się rombem.. :/ Poćwiczenie na próbce pozwala na sprawdzenie, czy wszystko dobrze ogarniamy i jak powinien wyglądać ścieg prawidłowo przerabiany. Ryż jest dosyć trudny do tego typu projektu, chyba zrobię kocyk ściegiem francuskim..:)

Odpowiedz
Marta 30 maja 2022 - 00:31

Jestem dość zaawansowaną dziewiarką, dodawanie czy redukcja oczek nie są problemem, ścieg ryżowy też nie sprawił mi trudności. Nie robiłam próbki i muszę na przyszłość trochę poeksperymentować, ale myślę, że przy tak grubej włóczce trzeba co któryś rząd dodać dodatkowe oczko. Skorzystałam z tego sposobu, ponieważ miałam motki włóczki w różnych kolorach i uznałam, że ukośne pasy dadzą fajny efekt.

Odpowiedz
Cupri 28 czerwca 2022 - 21:57

Ten romb spędza mi sen z powiek. Czy masz jakąś intuicję, czemu tak się dzieje?

Odpowiedz
Top 42 Jak Zrobić Koc Na Drutach The 112 Correct Answer 5 stycznia 2023 - 04:30

[…] Read More […]

Odpowiedz
David Wright 27 października 2023 - 13:48

Wow, amazing blog format! How lengthy have you been blogging for?

you made running a blog glance easy. The overall look of your
website is great, as neatly as the content material!

Odpowiedz
Dj Kali 7 lutego 2024 - 00:06

I am no longer positive where you’re getting your info, however good topic.
I needs to spend a while studying more or understanding more.
Thanks for excellent information I was looking for this information for my mission.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda Polityka prywatności

Polityka prywatności