W tym poście pokażę Ci jak zrobić koc na drutach z dowolnej ilości włóczki, bez robienia próbki. Mnie robienie próbnych robótek doprowadza do szału i bardzo spowalnia proces twórczy. Bez stresu, bez wyznaczonego co do centymetra rozmiaru. Zajrzyj i przekonaj się sam!
Czego będziesz potrzebować?
- Dowolnej ilości włóczki. SERIO
- Druty odpowiadające rekomendacji producenta, albo większe (koc będzie bardziej puszysty)
- Nożyczki
- Centymetr/miarka
Jak zrobić na drutach koc od rogu do rogu?
System jest prosty. Koc zaczynamy dziergać od kilku oczek i dodajemy ich więcej i więcej, aż będziemy zadowoleni z powstałej długości brzegu. Będzie to krótszy bok koca. Kiedy jesteś już zadowolony z uzyskanego rozmiaru, sprawdź ile włóczki było potrzebne na wykonanie pierwszego fragmentu. Najłatwiej liczyć od początku motki, które zostały zużyte na wydzierganie tego trójkąta.
Do czego jest nam potrzebna ilość włóczki z pierwszego etapu?
Taką samą ilość w zaokrągleniu do pełnych motków (jeśli na pierwszy trójkącik zużyłam niecałe 1,7 motka, to odkładam 2 na potem) odłożymy na bok. Zapewniamy sobie odpowiednią ilość na ostatni etap i na spokojnie możemy korzystać z reszty w drugim etapie “wydłużania” koca.
Kiedy mamy już szerokość koca, Zaczynamy zamykać oczka na końcu każdego prawego rzędu. tworzy to drugi róg koca i zaczyna drugi długi bok. Mamy już wcześniej odłożoną włóczkę na ostatni etap, więc teraz możemy albo zaszaleć i przerobić całą włóczkę jaka nam została, albo na bieżąco mierzyć bok, który powstaje i zakończyć etap Dodawanie i zamykanie oczek.
Koc nie będzie miał dokładnych wymiarów, jakie sobie obierzemy, ale jest to możliwe, jeśli kupisz więcej włóczki “na zapas” z ewentualnością zwrotu, albo pomysłem na pasujący projekt (może poszewka na poduszkę?).
Przykład dla jasności
Mam 8 motków włóczki i chcę zrobić koc. Zaczynam etap “dodawanie oczek” i kiedy jestem zadowolona z jego szerokości, liczę ile motków zużyłam i taką samą ilość odkładam na koniec.
Powiedzmy, że zużyłam 2 motki, po odłożeniu zostają mi 4 motki na pracę nad wydłużeniem koca.
Przerabiam 4 motki, albo kończę wcześniej, jeśli jestem zadowolona z długości.
Używam odłożonych 2 motków i kończę koc 🙂
Instrukcja robienia koca na drutach od rogu do rogu
Ścieg “ryż podwójny”
Nabierz na drut parzystą ilość oczek w tym dwa oczka brzegowe.
- 1 rząd: zdejmij oczko brzegowe bez przerabiania z nitką z przodu, *oczko prawe,oczko lewe*. Powtarzaj ** aż na prawym drucie zostanie tylko oczko brzegowe, przerób je na prawo, odwróć robótkę
- 2 rząd: zdejmij oczko brzegowe z nitką z przodu, *oczko prawe, oczko lewe*. Powtarzaj ** aż na prawym drucie zostanie tylko oczko brzegowe, przerób je na prawo, odwróć robótkę
- 3 rząd: zdejmij oczko brzegowe bez przerabiania z nitką z przodu, *oczko lewe,oczko prawe*. Powtarzaj ** aż na prawym drucie zostanie tylko oczko brzegowe, przerób je na prawo, odwróć robótkę
- 4 rząd: zdejmij oczko brzegowe bez przerabiania z nitką z przodu, *oczko lewe,oczko prawe*. Powtarzaj ** aż na prawym drucie zostanie tylko oczko brzegowe, przerób je na prawo, odwróć robótkę
Początek
- Nabierz na drut trzy oczka, odwróć robótkę.
- Przerabiaj oczka: oczko na lewo, oczko na prawo, oczko na lewo, odwróć robótkę.
- Następnie:
- Zdejmij pierwsze oczko z nitką z przodu jak do przerobienia oczka lewego.
- Narzuć na lewy drut nitkę pomiędzy oczkami, zaczynając od tyłu i przerób jak prawe oczko [M1R] (dodałeś pierwsze oczko)
- Przerób oczko prawe
- Nabierz na lewy drut nitkę pomiędzy oczkami, zaczynając od przodu i przerób jak prawe oczko od tyłu lub jak do przerobienia oczka lewego [M1L] (dodałeś drugie oczko w rzędzie)
- Przerób ostatnie oczko w rzędzie na prawo i odwróć robótkę
- Zdejmij pierwsze oczko bez przerabiania, nabierając oczko jak do przerobienia na lewo , z nitką z przodu. Dalej przerabiaj oczka ściegiem ryżowym “oczko na lewo, oczko na prawo* . Powtarzaj aż do końca robótki. Odwróć robótkę.
Początek mamy z głowy! Teraz już czeka nas powtarzanie rzędów 3. i 4, ale o tym dokładniej poniżej:
Dodawanie oczek (praca nad krótszym bokiem/szerokością koca )
Oczka dodajemy na początku i na końcu rzędów prawych (przodu robótki). Ja prawą stronę zaznaczam sobie wpinając agrafkę albo znacznik oczek. Dzięki temu zawsze wiem, czy mam dodawać i na jakim jestem etapie ściegu ryżowego: powtarzanie oczek albo zmiana. Pierwsze oczko zawsze zdejmujemy bez przerobienia, z nitką z przodu (Da nam to ładny brzeg robótki). Rzędy lewe robimy zawsze tak samo:
1 rząd (PRAWA STRONA):
- Zdejmij pierwsze oczko z nitką z przodu jak do przerobienia oczka lewego.
- Narzuć na lewy drut nitkę pomiędzy oczkami, zaczynając od tyłu i przerób jak prawe oczko [M1R] (dodałeś jedno oczko).
- Przerabiaj * oczko lewe, oczko prawe* i powtarzaj **, aż na lewym ducie zostanie tylko jedno oczko. Nabierz na lewy drut nitkę pomiędzy oczkami, zaczynając od przodu i przerób jak prawe oczko od tyłu lub jak do przerobienia oczka lewego [M1L] (dodałeś drugie oczko w rzędzie). Przerób ostatnie oczko w rzędzie na prawo. Odwróć robótkę.
2 rząd (LEWA STRONA):
- Zdejmij pierwsze oczko bez przerabiania, nabierając oczko jak do przerobienia na lewo , z nitką z przodu. Dalej przerabiaj oczka ściegiem ryżowym “oczko na lewo, oczko na prawo* . Powtarzaj aż do końca robótki. Odwróć robótkę. Ten rząd jest łatwy, bo wystarczy powtarzać oczka z poprzedniego rzędu – kiedy widzę oczko na prawo, przerabiam na prawo itd.
Przerabiaj pierwszy i drugi rząd, aż brzeg osiągnie długość krótszego boku planowanego koca. Następny etap to uzyskanie jego długości.
Dodawanie i zamykanie oczek (praca nad długim bokiem koca)
Na tym etapie zamykamy oczka na końcu każdego prawego rzędu, by w ten sposób nie poszerzać już koca i stworzyć drugi jego róg. Zamykane oczka tworzyć będą drugi brzeg długiego boku koca. Ten etap przerabiamy oczka, aż brzeg, przy którym dodajemy oczka, osiągnie rozmiar długiego boku naszego koca.
1 rząd (PRAWA STRONA):
- Zdejmij pierwsze oczko z nitką z przodu jak do przerobienia oczka lewego, narzuć na lewy drut nitkę pomiędzy oczkami, zaczynając od tyłu i przerób jak prawe oczko [M1R] (dodałeś jedno oczko).
- Przerabiaj * oczko lewe, oczko prawe* powtarzaj **, aż zostaną trzy oczka nieprzerobione, zdejmij prawym drutem 2 oczka po kolei jak do przerobienia na prawo, przełóż oba oczka z powrotem na lewy drut i przerób te oczka razem na prawo [SSK], (zamknąłeś jedno oczko).
- Ostanie oczko przerób na prawo, odwróć robótkę.
2 rząd (LEWA STRONA):
- Zdejmij pierwsze oczko bez przerabiania, nabierając oczko jak do przerobienia na lewo , z nitką z przodu.
- Dalej przerabiaj oczka ściegiem ryżowym “oczko na lewo, oczko na prawo* . Powtarzaj aż do końca robótki. Odwróć robótkę.
Zamykanie oczek (praca nad drugim krótkim bokiem koca)
Teraz będziemy kończyć koc, zamykając na początku i na końcu rzędów prawych. Liczba oczek na drutach będzie się zmniejszać, aż zostanie ich 5. Teraz widać doskonale jak koc formuje się w prostokąt!
1 rząd (PRAWA STRONA):
- Zdejmij pierwsze oczko bez przerabiania, nabierając oczko jak do przerobienia na lewo , z nitką z przodu.
- Zamknij oczko przerabiając dwa oczka razem na prawo [K2Tog].
- Przerabiaj *oczko lewe, oczko prawe* aż do 3 ostatnich oczek w rzędzie, [SSK], oczko prawe. Odwróć robótkę
2 rząd (LEWA STRONA):
- Zdejmij pierwsze oczko bez przerabiania, nabierając oczko jak do przerobienia na lewo , z nitką z przodu.
- Dalej przerabiaj oczka ściegiem ryżowym “oczko na lewo, oczko na prawo* . Powtarzaj aż do końca robótki. Odwróć robótkę.
Powtarzaj rząd 1 i 2 aż na drucie zostanie 5 oczek.
Zakończenie koca i zamknięcie ostatnich oczek
Ostatni etap dziergania koca, który formuje zaokrąglony róg i zamyka ostatnie oczka.
1 rząd (PRAWA STRONA):
- [P2Tog], oczko prawe, [SSK], oczko prawe.
- Odwróć robótkę. (powinny zostać 3 oczka)
2 rząd (LEWA STRONA):
- oczko prawe
- oczko lewe
- oczko prawe
3 rząd (PRAWA STRONA):
- Zamknij pozostałe 3 oczka.
- Utnij robótkę i zakończ.
Jak widać poniżej, niezależnie od ilości włóczki i ilości początkowych rzędów, koc wychodzi w formie pięknego prostokąta!
Instrukcja wideo
Poniżej filmik, który pokazuje każdy z etapów tworzenia koca. Mam nadzieję, że rozwieje wszelkie wątpliwości, które powstały do tej pory 🙂
- Daj znać w komentarzu co myślisz o tego typu wzorach na druty 🙂
- Jeśli masz jakieś pytania, napisz w komentarzu albo na Instagramie @cupricrafts!
- Zrobiłeś ten koc? Podziel się na Instagramie oznaczając mnie na zdjęciu i pod hasztagiem #likecupricrafted
Powodzenia w dziergadłach ❤
5 komentarzy
Po dwóch chyba latach siadłam do dokończenia koca. Mój będzie kwadratowy – omijam środkowy etap 🙂 cieplutki i mięsisty! ❤️
Wykorzystałam ten wzór na kocyk dla dziecka z grubej włóczki, robiony na drutach nr 7. Wygląda fajnie, ale niestety nie wyszedł idealny prostokąt, tylko romb, nie wiem dlaczego…
hm…a robiłaś próbkę? Koc to duży projekt, dużo oczek i w związku z tym dużo możliwości na popełnienie błędu, wystarczy dwa razy źle dodać/zredukować oczko i już cały projekt robi się rombem.. :/ Poćwiczenie na próbce pozwala na sprawdzenie, czy wszystko dobrze ogarniamy i jak powinien wyglądać ścieg prawidłowo przerabiany. Ryż jest dosyć trudny do tego typu projektu, chyba zrobię kocyk ściegiem francuskim..:)
Jestem dość zaawansowaną dziewiarką, dodawanie czy redukcja oczek nie są problemem, ścieg ryżowy też nie sprawił mi trudności. Nie robiłam próbki i muszę na przyszłość trochę poeksperymentować, ale myślę, że przy tak grubej włóczce trzeba co któryś rząd dodać dodatkowe oczko. Skorzystałam z tego sposobu, ponieważ miałam motki włóczki w różnych kolorach i uznałam, że ukośne pasy dadzą fajny efekt.
Ten romb spędza mi sen z powiek. Czy masz jakąś intuicję, czemu tak się dzieje?