Koc na drutach w dowolnym rozmiarze, robiony od rogu do rogu (instrukcja wideo)

przez Cupri

W tym poście pokażę Ci jak zrobić koc na drutach z dowolnej ilości włóczki, bez robienia próbki. Mnie robienie próbnych robótek doprowadza do szału i bardzo spowalnia proces twórczy. Bez stresu, bez wyznaczonego co do centymetra rozmiaru. Zajrzyj i przekonaj się sam!​

Czego będziesz potrzebować?

 • Dowolnej ilości włóczki. SERIO
 • Druty odpowiadające rekomendacji producenta, albo większe (koc będzie bardziej puszysty)
 • Nożyczki
 • Centymetr/miarka

Jak zrobić na drutach koc od rogu do rogu?

System jest prosty. Koc zaczynamy dziergać od kilku oczek i dodajemy ich więcej i więcej, aż będziemy zadowoleni z powstałej długości brzegu. Będzie to krótszy bok koca. Kiedy jesteś już zadowolony z uzyskanego rozmiaru, sprawdź ile włóczki było potrzebne na wykonanie pierwszego fragmentu. Najłatwiej liczyć od początku motki, które zostały zużyte na wydzierganie tego trójkąta.

Do czego jest nam potrzebna ilość włóczki z pierwszego etapu?

Taką samą ilość w zaokrągleniu do pełnych motków (jeśli na pierwszy trójkącik zużyłam niecałe 1,7 motka, to odkładam 2 na potem) odłożymy na bok. Zapewniamy sobie odpowiednią ilość na ostatni etap i na spokojnie możemy korzystać z reszty w drugim etapie “wydłużania” koca.

Kiedy mamy już szerokość koca, Zaczynamy zamykać oczka na końcu każdego prawego rzędu. tworzy to drugi róg koca i zaczyna drugi długi bok. Mamy już wcześniej odłożoną włóczkę na ostatni etap, więc teraz możemy albo zaszaleć i przerobić całą włóczkę jaka nam została, albo na bieżąco mierzyć bok, który powstaje i zakończyć etap Dodawanie i zamykanie oczek.

Koc nie będzie miał dokładnych wymiarów, jakie sobie obierzemy, ale jest to możliwe, jeśli kupisz więcej włóczki “na zapas” z ewentualnością zwrotu, albo pomysłem na pasujący projekt (może poszewka na poduszkę?).

Przykład dla jasności

Mam 8 motków włóczki i chcę zrobić koc. Zaczynam etap “dodawanie oczek” i kiedy jestem zadowolona z jego szerokości, liczę ile motków zużyłam i taką samą ilość odkładam na koniec.

Powiedzmy, że zużyłam 2 motki, po odłożeniu zostają mi 4 motki na pracę nad wydłużeniem koca.

Przerabiam 4 motki, albo kończę wcześniej, jeśli jestem zadowolona z długości.

Używam odłożonych 2 motków i kończę koc 🙂

Instrukcja robienia koca na drutach od rogu do rogu

Ścieg “ryż podwójny”

Nabierz na drut parzystą ilość oczek w tym dwa oczka brzegowe.

 • 1 rząd: zdejmij oczko brzegowe bez przerabiania z nitką z przodu, *oczko prawe,oczko lewe*. Powtarzaj ** aż na prawym drucie zostanie tylko oczko brzegowe, przerób je na prawo, odwróć robótkę
 • 2 rząd: zdejmij oczko brzegowe z nitką z przodu, *oczko prawe, oczko lewe*. Powtarzaj ** aż na prawym drucie zostanie tylko oczko brzegowe, przerób je na prawo, odwróć robótkę
 • 3 rząd: zdejmij oczko brzegowe bez przerabiania z nitką z przodu, *oczko lewe,oczko prawe*. Powtarzaj ** aż na prawym drucie zostanie tylko oczko brzegowe, przerób je na prawo, odwróć robótkę
 • 4 rząd: zdejmij oczko brzegowe bez przerabiania z nitką z przodu, *oczko lewe,oczko prawe*. Powtarzaj ** aż na prawym drucie zostanie tylko oczko brzegowe, przerób je na prawo, odwróć robótkę

Początek

 1. Nabierz na drut trzy oczka, odwróć robótkę.
 2. Przerabiaj oczka: oczko na lewo, oczko na prawo, oczko na lewo, odwróć robótkę.
 3. Następnie:
  • Zdejmij pierwsze oczko z nitką z przodu jak do przerobienia oczka lewego.
  • Narzuć na lewy drut nitkę pomiędzy oczkami, zaczynając od tyłu i przerób jak prawe oczko [M1R] (dodałeś pierwsze oczko)
  • Przerób oczko prawe
  • Nabierz na lewy drut nitkę pomiędzy oczkami, zaczynając od przodu i przerób jak prawe oczko od tyłu lub jak do przerobienia oczka lewego [M1L] (dodałeś drugie oczko w rzędzie)
  • Przerób ostatnie oczko w rzędzie na prawo i odwróć robótkę
 4. Zdejmij pierwsze oczko bez przerabiania, nabierając oczko jak do przerobienia na lewo , z nitką z przodu. Dalej przerabiaj oczka ściegiem ryżowym “oczko na lewo, oczko na prawo* . Powtarzaj aż do końca robótki. Odwróć robótkę.

Początek mamy z głowy! Teraz już czeka nas powtarzanie rzędów 3. i 4, ale o tym dokładniej poniżej:

Dodawanie oczek (praca nad krótszym bokiem/szerokością koca )

Oczka dodajemy na początku i na końcu rzędów prawych (przodu robótki). Ja prawą stronę zaznaczam sobie wpinając agrafkę albo znacznik oczek. Dzięki temu zawsze wiem, czy mam dodawać i na jakim jestem etapie ściegu ryżowego: powtarzanie oczek albo zmiana. Pierwsze oczko zawsze zdejmujemy bez przerobienia, z nitką z przodu (Da nam to ładny brzeg robótki). Rzędy lewe robimy zawsze tak samo:

1 rząd (PRAWA STRONA):

 • Zdejmij pierwsze oczko z nitką z przodu jak do przerobienia oczka lewego.
 •  Narzuć na lewy drut nitkę pomiędzy oczkami, zaczynając od tyłu i przerób jak prawe oczko [M1R] (dodałeś jedno oczko).
 • Przerabiaj * oczko lewe, oczko prawe* i powtarzaj **, aż na lewym ducie zostanie tylko jedno oczko. Nabierz na lewy drut nitkę pomiędzy oczkami, zaczynając od przodu i przerób jak prawe oczko od tyłu lub jak do przerobienia oczka lewego [M1L] (dodałeś drugie oczko w rzędzie). Przerób ostatnie oczko w rzędzie na prawo. Odwróć robótkę.

2 rząd (LEWA STRONA):

 • Zdejmij pierwsze oczko bez przerabiania, nabierając oczko jak do przerobienia na lewo , z nitką z przodu. Dalej przerabiaj oczka ściegiem ryżowym “oczko na lewo, oczko na prawo* . Powtarzaj aż do końca robótki. Odwróć robótkę. Ten rząd jest łatwy, bo wystarczy powtarzać oczka z poprzedniego rzędu – kiedy widzę oczko na prawo, przerabiam na prawo itd.

Przerabiaj pierwszy i drugi rząd, aż brzeg osiągnie długość krótszego boku planowanego koca. Następny etap to uzyskanie jego długości.

Dodawanie i zamykanie oczek (praca nad długim bokiem koca)

Na tym etapie zamykamy oczka na końcu każdego prawego rzędu, by w ten sposób nie poszerzać już koca i stworzyć drugi jego róg. Zamykane oczka tworzyć będą drugi brzeg długiego boku koca. Ten etap przerabiamy oczka, aż brzeg, przy którym dodajemy oczka, osiągnie rozmiar długiego boku naszego koca.

1 rząd (PRAWA STRONA):

 • Zdejmij pierwsze oczko z nitką z przodu jak do przerobienia oczka lewego, narzuć na lewy drut nitkę pomiędzy oczkami, zaczynając od tyłu i przerób jak prawe oczko [M1R] (dodałeś jedno oczko).
 • Przerabiaj * oczko lewe, oczko prawe* powtarzaj **, aż zostaną trzy oczka nieprzerobione, zdejmij prawym drutem 2 oczka po kolei jak do przerobienia na prawo, przełóż oba oczka z powrotem na lewy drut i przerób te oczka razem na prawo [SSK], (zamknąłeś jedno oczko).
 • Ostanie oczko przerób na prawo, odwróć robótkę.

2 rząd (LEWA STRONA):

 • Zdejmij pierwsze oczko bez przerabiania, nabierając oczko jak do przerobienia na lewo , z nitką z przodu.
 • Dalej przerabiaj oczka ściegiem ryżowym “oczko na lewo, oczko na prawo* . Powtarzaj aż do końca robótki. Odwróć robótkę.

Zamykanie oczek (praca nad drugim krótkim bokiem koca)

Teraz będziemy kończyć koc, zamykając na początku i na końcu rzędów prawych. Liczba oczek na drutach będzie się zmniejszać, aż zostanie ich 5. Teraz widać doskonale jak koc formuje się w prostokąt!

1 rząd (PRAWA STRONA):

 • Zdejmij pierwsze oczko bez przerabiania, nabierając oczko jak do przerobienia na lewo , z nitką z przodu.
 • Zamknij oczko przerabiając dwa oczka razem na prawo [K2Tog].
 • Przerabiaj *oczko lewe, oczko prawe* aż do 3 ostatnich oczek w rzędzie, [SSK], oczko prawe. Odwróć robótkę

2 rząd (LEWA STRONA):

 • Zdejmij pierwsze oczko bez przerabiania, nabierając oczko jak do przerobienia na lewo , z nitką z przodu.
 • Dalej przerabiaj oczka ściegiem ryżowym “oczko na lewo, oczko na prawo* . Powtarzaj aż do końca robótki. Odwróć robótkę.

Powtarzaj rząd 1 i 2 aż na drucie zostanie 5 oczek.

Zakończenie koca i zamknięcie ostatnich oczek

Ostatni etap dziergania koca, który formuje zaokrąglony róg i zamyka ostatnie oczka.

1 rząd (PRAWA STRONA):

 • [P2Tog], oczko prawe, [SSK], oczko prawe.
 • Odwróć robótkę. (powinny zostać 3 oczka)

2 rząd (LEWA STRONA):

 • oczko prawe
 • oczko lewe
 • oczko prawe

3 rząd (PRAWA STRONA):

 • Zamknij pozostałe 3 oczka.
 • Utnij robótkę i zakończ.

Jak widać poniżej, niezależnie od ilości włóczki i ilości początkowych rzędów, koc wychodzi w formie pięknego prostokąta!

Instrukcja wideo

Poniżej filmik, który pokazuje każdy z etapów tworzenia koca. Mam nadzieję, że rozwieje wszelkie wątpliwości, które powstały do tej pory 🙂

 • Daj znać w komentarzu co myślisz o tego typu wzorach na druty 🙂
 • Jeśli masz jakieś pytania, napisz w komentarzu albo na Instagramie @cupricrafts!
 • Zrobiłeś ten koc? Podziel się na Instagramie oznaczając mnie na zdjęciu i pod hasztagiem #likecupricrafted

Powodzenia w dziergadłach ❤

You may also like

12 komentarzy

Dominika 25 sierpnia 2021 - 17:11

Po dwóch chyba latach siadłam do dokończenia koca. Mój będzie kwadratowy – omijam środkowy etap 🙂 cieplutki i mięsisty! ❤️

Odpowiedz
Marta 31 marca 2022 - 21:21

Wykorzystałam ten wzór na kocyk dla dziecka z grubej włóczki, robiony na drutach nr 7. Wygląda fajnie, ale niestety nie wyszedł idealny prostokąt, tylko romb, nie wiem dlaczego…

Odpowiedz
Cupri 7 maja 2022 - 14:39

hm…a robiłaś próbkę? Koc to duży projekt, dużo oczek i w związku z tym dużo możliwości na popełnienie błędu, wystarczy dwa razy źle dodać/zredukować oczko i już cały projekt robi się rombem.. :/ Poćwiczenie na próbce pozwala na sprawdzenie, czy wszystko dobrze ogarniamy i jak powinien wyglądać ścieg prawidłowo przerabiany. Ryż jest dosyć trudny do tego typu projektu, chyba zrobię kocyk ściegiem francuskim..:)

Odpowiedz
Marta 30 maja 2022 - 00:31

Jestem dość zaawansowaną dziewiarką, dodawanie czy redukcja oczek nie są problemem, ścieg ryżowy też nie sprawił mi trudności. Nie robiłam próbki i muszę na przyszłość trochę poeksperymentować, ale myślę, że przy tak grubej włóczce trzeba co któryś rząd dodać dodatkowe oczko. Skorzystałam z tego sposobu, ponieważ miałam motki włóczki w różnych kolorach i uznałam, że ukośne pasy dadzą fajny efekt.

Odpowiedz
Cupri 28 czerwca 2022 - 21:57

Ten romb spędza mi sen z powiek. Czy masz jakąś intuicję, czemu tak się dzieje?

Odpowiedz
Top 42 Jak Zrobić Koc Na Drutach The 112 Correct Answer 5 stycznia 2023 - 04:30

[…] Read More […]

Odpowiedz
David Wright 27 października 2023 - 13:48

Wow, amazing blog format! How lengthy have you been blogging for?

you made running a blog glance easy. The overall look of your
website is great, as neatly as the content material!

Odpowiedz
Dj Kali 7 lutego 2024 - 00:06

I am no longer positive where you’re getting your info, however good topic.
I needs to spend a while studying more or understanding more.
Thanks for excellent information I was looking for this information for my mission.

Odpowiedz
https://reduslim.at/ 28 kwietnia 2024 - 13:50

Reduslim ist ein beliebtes Nahrungsergänzungsmittel zur Gewichtsabnahme, aber
es gibt einige Bedenken darüber, ob es tatsächlich funktioniert.
Viele Benutzer haben berichtet, dass Reduslim non funziona, was bedeutet, dass es nicht funktioniert.

Einige behaupten, dass Reduslim nur ein Marketing-Trick ist und nicht wirklich dabei hilft, Gewicht zu verlieren. Andere sagen, dass
die Zutaten in Reduslim nicht stark genug sind, um tatsächlich Fett zu verbrennen.

Es ist wichtig, sich darüber im Klaren zu sein, dass Nahrungsergänzungsmittel keine Wundermittel sind und allein nicht ausreichen, um Gewicht zu
verlieren. Eine gesunde Ernährung und regelmäßige Bewegung sind
entscheidend für den Erfolg beim Abnehmen.

Bevor man sich entscheidet, Reduslim oder ein anderes Nahrungsergänzungsmittel zu verwenden, ist es ratsam, mit einem Arzt
zu sprechen und sich über die möglichen Risiken und Nebenwirkungen zu
informieren. Letztendlich sollte man vorsichtig sein und nicht leichtgläubig jedem Versprechen glauben, das auf dem Etikett eines Produkts steht.

My web page: https://reduslim.at/

Odpowiedz
Bellbottoms 14 maja 2024 - 23:06

I like what you guys tend to be up too. This type of clever work and coverage!
Keep up the good works guys I’ve incorporated you guys to blogroll.

Odpowiedz
https://www.waste-Ndc.pro/community/profile/tressa79906983/ 21 maja 2024 - 15:32

Great goods from you, man. I have understand your stuff previous to and youu are just
too magnificent. I actually like what you’ve acquired here, really like what you’re stating and thhe way in which you say it.
You make it entertaining and you still care for to keep iit sensible.
I can not wait tto read mch more from you. This is really a terrific
website. https://www.waste-Ndc.pro/community/profile/tressa79906983/

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda Polityka prywatności

Polityka prywatności

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/platne/serwer143714/public_html/cupricrafts.com/wp-content/plugins/total-gdpr-compliance/inc/frontend/frontend_display_cookie_bar.php on line 8

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/platne/serwer143714/public_html/cupricrafts.com/wp-content/plugins/total-gdpr-compliance/inc/frontend/frontend_display_cookie_bar.php on line 40

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/platne/serwer143714/public_html/cupricrafts.com/wp-content/plugins/total-gdpr-compliance/inc/frontend/frontend_display_cookie_bar.php on line 47